Nuotraukos autorius: A. Mažeika

Atlikta Alytaus miesto želdynų ir želdinių būklės stebėsena

Šiemet baigtas eilinis penkerių metų Alytaus miesto želdynų ir želdinių stebėsenos etapas. Jo metu buvo pertvarkoma nemažai gatvių ir kai kurie skverai – įtraukiant naujus želdinius.

 „Labai gerai, kad Alytuje nebijoma naujovių ir bandoma sodinti naujus augalus. Norint turėti įdomius želdynus, einama eksperimentų keliu. Visuose miestuose sąlygos augalams labai sudėtingos. Dėl to ne visur gali sėkmingai augti vietinių rūšių medžiai. Parkuose, kur sąlygos artimos natūralioms, turėtų augti mūsų floros augalai. Taip ir yra Alytaus senuosiuose parkuose, kur auga Dzūkijai būdingi pušynai", – teigia Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo mokslo darbuotoja dr. Vilija Snieškienė.

Medžiams, augantiems prie gatvių, sudaromos kitokios sąlygos. Ilgą laiką gatvėse buvo sodinami kelių vietinių rūšių augalai. Dar prieš 60–80 metų prie gatvių sodinti medžiai tampa ne tik nedekoratyvūs, bet ir pavojingi aplinkai. Daugumos jų kamienai išpuvę, kai kurie pasvirę, yra išdžiūvusių šakų. Tokie medžiai gali užvirsti ant pastatų, automobilių, sužeisti žmones. Todėl šalia gatvių augantys medžiai turi būti saugūs.

Centrinėse miestų dalyse, senamiesčiuose prie gatvių nedaug vietos vietinių rūšių medžiams su dideliais vainikais ir didelius plotus užimančiu šaknynu, todėl čia reikia specialių miestų sąlygoms pritaikytų medžių rūšių, veislių ir formų. Rekomenduojama, kad medžiai būtų siaurų, kompaktiškų lajų, neišaugantys labai aukšti, atsparūs sausrai, užterštam orui ir dirvožemiui, ligoms ir kenkėjams. Alytuje prieš keliolika metų pradėti sodinti miestų gatvėms apsodinti specialiai išauginti medeliai, todėl didžioji dalis šių medžių auga gerai.

Ilgalaikė stebėsena miestuose reikalinga tiek tiriant, kiek konkrečiam miestui tinkami naujai sodinami augalai, tiek ir jau augančių brandžių medžių priežiūrai. Tik nuolat ir ilgą laiką stebint miesto augalus, galima nustatyti tinkamiausias konkrečiam miestui medžių rūšis ir veisles. Be to, nuolat atsiranda ir naujų ligų sukėlėjų ar kenkėjų. Pabaigus vykdyti želdynų ir želdinių stebėseną pagal 2014–2018 metų Alytaus miesto savivaldybės želdynų ir želdinių būklės stebėsenos 2014–2018 metų programą, parengtas Želdynų stebėsenos žemėlapis (http://gis.alytus.lt/mapguide/zeldynu_stebesena).

Paskutiniame tarybos posėdyje patvirtinta Alytaus miesto savivaldybės želdynų ir želdinių būklės stebėsenos 2019–2023 metų programa.

Su 2014–2018 metų ataskaita galite susipažinti čia: https://bit.ly/2G7m2zm

Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo mokslo darbuotoja dr. Vilija Snieškienė.

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą