Nuo sausio užsienio lituanistinės mokyklos gaus nuoseklų finansavimą iš Lietuvos valstybės

Nuo 2023 metų pradžios užsienyje veikiančios neformaliojo švietimo lituanistinės mokyklos, vykdančios lituanistinio švietimo programas, bus remiamos Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis. 2023 metais lituanistinio švietimo programoms vykdyti iš biudžeto skiriama 1,7 mln. Eur. Mokyklos galės susimokėti už patalpų nuomą ar jų išlaikymą, mokėti atlyginimus mokytojams, įsigyti vadovėlių ir kitų ugdymui būtinų skaitmeninių ar kitokių priemonių.

„Nuoseklus ir užtikrintas Lietuvos valstybės finansavimas, kai nustatyto dydžio lėšos tenka vienam vaikui, skatins lituanistinio švietimo prieinamumą, padės užtikrinti lituanistinio švietimo programų kokybę, - sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. – Dėmesio ir paramos užsienio lietuviams niekada nebus per daug. Jie yra neatsiejama mūsų tautos dalis, jų pagalba, žinios, darbo patirtis labai vertinga ir visada laukiama tėvynėje“.

Kasmet vienam vaikui bus apskaičiuojamas bazinis lituanistinio švietimo lėšų dydis. Šis bazinis dydis bus didinamas atsižvelgiant į mokyklos lituanistinio švietimo programos apimtį. Lėšas galės gauti tik tos lituanistinio švietimo įstaigos, kurios bus registruotos Švietimo ir mokslo institucijų registre,  jų mokiniai – Mokinių registre, o vykdomos programos atitiks bendruosius lituanistinio švietimo programų kriterijus. Lėšos lituanistinio švietimo įstaigai bus pervedamos einamiesiems kalendoriniams metams, lituanistinio švietimo įstaigai ir ministerijai pasirašius lituanistinio švietimo programų finansavimo ir vykdymo sutartį.

Švietimo ir mokslo institucijų registro duomenimis, užsienyje veikia 238 neformalios lituanistinės mokyklos, kuriose mokosi apie 9,5 tūkst. užsienio lietuvių vaikų, dirba per 1 000 mokytojų.

Iki šiol neformaliajam lituanistinių mokyklų švietimui kasmet per projektinį finansavimą buvo skiriama 300–500 tūkst. eurų. Projektinis finansavimas taip pat išlieka – lituanistinės mokyklos kaip ir kasmet galės teikti neformaliojo lituanistinio švietimo projektus ir gauti finansavimą. Gruodį paskelbtas pirmasis konkursas užsienyje veikiančioms lituanistinėms mokyklos, bendruomenėms, lietuvių organizacijoms, susijusioms su švietimu ar sportu, dalyvauti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos konkurse ir gauti finansavimą savo švietimo ar sporto projektams, įvairioms veikloms, mokymo priemonėms įsigyti. Paraiškų laukiama iki sausio 8 dienos. Pavasarį planuojama skelbti antrą konkursą neformaliojo švietimo projektams finansuoti. 

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą