Pirmasis Lietuvoje mobiliųjų sveikatos paslaugų projektas pasiteisino visapusiškai

lytaus rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) surengė tarptautinio projekto, kurio metu įsigytos dvi mobiliosios ambulatorijos ir mobiliojo odontologo automobilis, baigiamąją konferenciją. Projektą „Sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas ir kokybės gerinimas labiausiai nutolusiose kaimo vietovėse“ PSPC įgyvendino pagal Europos kaimynystės programą.

Simboliška, kad projekto aptarimas, pasidalinimas pirmųjų darbo mėnesių įspūdžiais, techninių priemonių ir svarbiausia – galimybių pristatymas vyko minint Pasaulinę sveikatos dieną.

Konferencijoje dalyvavo savivaldybės vadovai, administracijos darbuotojai, savivaldybės tarybos nariai, seniūnai, bendruomenių atstovai, medikai.

„Didžiausias žmogaus turtas yra jo sveikata. Ypač šiais neramiais laikais svarbu, kad žmonės išsaugotų vidinę ramybę, gerą nuotaiką ir žinojimą, jog jais visada bus pasirūpinta“,- sveikindamas konferencijos dalyvius sakė Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas.

Meras pasakojo, jog įgyvendinti šį projektą nebuvo lengva ir paprasta, juo labiau, kad iki šiol Lietuvoje apie tokį dalyką, kaip visavertės mobiliosios sveikatos priežiūros paslaugos,  niekas nebuvo nė girdėjęs. Dabar, kai situacija  pasaulyje dėl Ukrainos karo tapo labai įtempta, tampa akivaizdu, kad būtent „poliklinikoms ant ratų“ priklauso ateitis.

Savivaldybės vadovas dėkojo visiems, kurie prisidėjo ir prisideda prie šios novatoriškos idėjos įgyvendinimo, taip pat – Sveikatos apsaugos ministerijos vadovams už ambulatorinių paslaugų įteisinimą.

Apie mobiliųjų paslaugų svarbą, patogumą, tikslingumą ir plėtrą taip pat kalbėjo PSPC direktorė Giedrė Ilgūnaitė.

„Įgyvendindami šį tarptautinį projektą, mes žengėme labai didelį žingsnį link sveikatos priežiūros paslaugų artinimo prie žmogaus. Šiuo metu mobiliosios ambulatorijos ir mobilusis odontologas pagal grafiką vyksta į 15 Alytaus rajono vietovių, tas vietas mes galbūt plėsime, įvertinę pacientų poreikius ir jų srautus. Užsiregistruoti priėmimui arčiau namų yra paprasta, paslaugos teikiamos visiems gyventojams, prisiregistravusiems pas bet kurį PSPC šeimos gydytoją, o neprisirašę prie PSPC gyventojai gali tai padaryti pačioje mobiliojoje ambulatorijoje“,- pasakojo G. Ilgūnaitė.

Direktorės teigimu, gyventojai labai džiaugiasi, kad paslauga jiems reikalinga ir gera, medikai puikūs, o prisiregistruoti, patekti pas gydytoją yra paprasta, nereikia laukti eilėse, važiuoti į miestą. Įstaigos vadovė sako jau yra sulaukusi iš gyventojų prašymų ir pasiūlymų plėsti mobiliųjų paslaugų apimtis. Vadinasi, įgyvendintas projektas tikrai pasiteisino.

G. Ilgūnaitė pabrėžė, kad „poliklinika ant ratų“ buvo Alytaus rajono savivaldybės mero Algirdo Vrubliausko idėja ir nuolatinis rūpestis. Įgyvendinti projektą skatino ir savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Jociunskaitė, kiti atsakingi darbuotojai.

Šeimos gydytojas Audrius Matulevičius pasidalino darbo mobiliojoje ambulatorijoje patirtimi, gyventojų atsiliepimais apie projektą ir savo įžvalgomis.

„Kasdien važiuodamas į įvairias rajono vietoves, priimdamas ten pacientus, galiu pasakyti, kad sveikatos priežiūros paslaugos mobiliojoje ambulatorijoje niekuo nesiskiria nuo priėmimo stacionariame šeimos gydytojo kabinete.  Čia galimybių netgi  daugiau. Pats esu buvęs kariškis, tarnavęs Afganistane, todėl galiu palyginti ir daryti išvadas. Dar tik pati darbo pradžia, pasitaiko nesklandumų, bet tai natūralu“,- kalbėjo medikas.

PSPC direktorės pavaduotojas Albinas Čelkonas papasakojo, kad tai tarptautinis projektas Nr. ENI-LLB-2-356, kurį Alytaus rajono savivaldybės PSPC parengė pagal 2014-2020 m. Europos kaimynystės  ir bendradarbiavimo per sieną programą.  Projekto vertė 432 807 eurai.

Rengiant projektą buvo planuojama mobiliųjų ambulatorijų paslaugų suteikti bent 500 Alytaus rajono gyventojų. O jau dabar, praėjus truputį daugiau kaip mėnesiui, mobiliosios ambulatorijos priėmė per 800 pacientų.

UAB „Commercial transport service“ atstovas Tadas Gražulis pastebėjo, kad Alytaus rajono savivaldybė, pirmoji Lietuvoje įgyvendinusi tokį ambicingą projektą, iš tikrųjų laimėjo visapusiškai: puikiai techniškai įrengti ir modernia medicinos įranga aprūpinti automobiliai gali būti naudojami tiek taikos, tiek ekstremaliųjų situacijų sąlygomis, medikai čia gali dirbti netgi nutrūkus elektros energijos tiekimui, esant įvairioms klimato sąlygoms, o už tokią kainą, kurią sumokėjo savivaldybė, dabar jau niekas panašios įrangos nediegia, nes paslaugos smarkiai pabrango.

Savo įžvalgomis ir patarimais, kaip išgyventi ekstremalias situacijas, kaip susitvarkyti su patiriamu stresu, išmokti valdyti įtampą, spręsti laiko padiktuotus iššūkius  konferencijoje dalinosi  psichologas, sociologijos mokslų daktaras Tomas Lagunavičius. Taip pat buvo parodytas informacinis filmas apie projekto įgyvendinimą Alytaus rajone, pristatyta Kultūros centro meninė programa.

Alytaus rajono savivaldybės informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą