Įsigaliojo draudimas tiekti rinkai plastikinius butelius ir kombinuotą gėrimų tarą su nepritvirtintais iš plastiko pagamintais dangteliais

Nuo liepos 3 d. Lietuvoje įsigaliojo draudimas pateikti rinkai 3 litrų ir mažesnius plastikinius butelius ir kombinuotą gėrimų tarą su nepritvirtintais iš plastiko pagamintais kamšteliais bei dangteliais.

Mažinant aplinkos taršą šis draudimas numatytas Europos Sąjungos 2019 metais priimtoje Vienkartinio plastiko mažinimo direktyvoje ir perkeltas į Atliekų tvarkymo įstatymą.

Prieš priimant šią direktyvą Europos Komisijos užsakymu atlikta studija parodė, kad kamšteliai ir dangteliai patenka tarp dešimties dažniausiai ES šalių paplūdimiuose, pajūryje ir jūroje randamų šiukšlių rūšių, kadangi juos atsukus dažnai nukrinta ir pasimeta, be to, į taromatus minėtas gėrimų pakuotes galima priduoti ir be dangtelių ar kamštelių, todėl žmonės neskuba jų rinkti.

Kaip nurodyta Atliekų tvarkymo įstatyme,  nuo šiol  draudžiama pateikti rinkai trijų litrų ir mažesnės talpos gėrimų tarą su iš plastiko pagamintais kamšteliais ir dangteliais, jeigu jie nelieka pritvirtinti prie taros per visą numatytą gaminių naudojimo trukmę. Dauguma gėrimų pakuočių, kurioms  taikomas šis draudimas, dar iki jo įsigaliojimo buvo  gaminamos su pritvirtintais dangteliais ir kamšteliais.

Lietuvos rinkoje likusioms pakuotėms su seno tipo kamšteliais ir dangteliais išpardavimo laikotarpis neribojamas. Jeigu gėrimų tara su nepritvirtintu kamšteliu buvo pateikta Lietuvos rinkai iki 2024 m. liepos 2 d. imtinai, ją bus galima platinti, užpildyti, parduoti, dalinti neribotą laiką. Ši data turės būti nurodyta gamintojo arba tiekėjo sąskaitoje-faktūroje, fizinis perdavimas gali įvykti ir vėliau.

Nurodytas draudimas netaikomas stiklinei ir metalinei gėrimų tarai su plastikiniais kamšteliais ir dangteliais, taip pat gėrimų tarai su metaliniais kamšteliais ir dangteliais su plastikiniu sandarinimo sluoksniu, nes jie nelaikomi pagamintais iš plastiko. Taip pat išimtis taikoma gėrimų tarai, skirtai ir naudojamai specialiosios medicininės paskirties skystiems maisto produktams.

Daugiau išsamesnės informacijos rasite čia, rubrikoje Vienkartiniai plastikiniai gaminiai, ženklinimas.

Kai kuriems gyventojams nepatogu gerti gėrimą tiesiai iš pakuotės ar jį išpilti, kai dangtelis ar kamštelis pritvirtintas, todėl jie juos nuplėšia ar nupjauna. Tokiu atveju būtina pasirūpinti, kad dangteliai ar kamšteliai nepasimestų, būtų tinkamai surūšiuoti kartu su gėrimų tara – arba priduoti į taromatus, arba sumesti į plastikui skirtus konteinerius.

Plastiko tarša daro didelę žalą gamtai, ypač jūros ekosistemai: kasmet dėl to miršta milijonai jūros paukščių, žūsta šimtai tūkstančių žuvų ir kitų jūrų gyvūnų, kurie praryja plastikinius kamštelius ar dangtelius. Jie sutrikdo gyvūnų virškinimą, be to, gaminami iš kieto plastiko, kuris nesuyra ypač ilgą laiką, iš jo išsiskiria pavojingos cheminės medžiagos, darančios žalą jas prarijusiems organizmams.

Plastikas, veikiamas aplinkos sąlygų, skyla į vis mažesnes daleles, vadinamas mikroplastiku. Šios dalelės patenka ir į žmogaus organizmą su maistu, didžioji dalis iš vandenynuose sugautos žuvies ir jos produktų, taip pat per jūros druską, atskleidė prieš keletą metų atliktas tyrimas. Tačiau mikroplastiko randama ir kituose kasdien vartojamuose produktuose – cukruje, meduje, aluje, net geriamajame vandenyje.

Aplinkos apsaugos įstatyme nurodyta, kad nustatytų reikalavimų neatitinkančios trijų litrų ir mažesnės talpos gėrimų taros su iš plastiko pagamintais kamšteliais ir dangteliais pateikimas Lietuvos rinkai užtraukia baudą nuo 1,7 iki 4 tūkst. eurų. Pažeidimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo 3 iki 6 tūkst. eurų. Administracinių nusižengimų kodekse nurodyta, kad nustatytų reikalavimų neatitinkančios trijų litrų ir mažesnės talpos gėrimų taros su iš plastiko pagamintais kamšteliais ir dangteliais pateikimas Lietuvos rinkai užtraukia baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 1,4 iki 3 tūkst. eurų.

Ar laikomasi nurodytų reikalavimų tikrins ir nustatytus pažeidimus tirs aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai – Aplinkos apsaugos departamento valstybiniai aplinkos apsaugos inspektoriai.

Komentarai

 • BUY QUALITY BANK NOTES TOP CURRENCIES AVAILABLE Whatsap(+639950791362)GET YOUR VALID DOCUMENTS TO

  TOP QUALITY MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES
  AVAILABLE WE HAVE PARTNERS IN  EVERY CONTINENT SO IF IN CASE YOU ARE LOOKING
  FOR A FACE TO FACE DEAL THEN JUST CONTACT AND STATE YOUR LOCATION AND YOU
  SHALL HAVE YOUR BILLS. WE ALSO ISSUE DOCUMENTS LIKE (PASSPORTS, DRIVER LICENSE,
   ID CARDS, IELTS, TOEFL, PTE AND ALL KIND OF DOCUMENTS YOU MIGHT NEED TODAY

  With over a billion of our products circulating around the world. We offer only
  original high-quality currency NOTES. We ship worldwide. We also print
  and sell Grade A banknotes of over 52 currencies in the world. Here is your chance
  to be a millionaire. Our money is perfectly reproduced,Indistinguishable to the eye
  and to the touch. We are sending in various sizes, packed and hidden. All our notes
  carries all the holograms and water marks and passes the light detector test. We
  will deliver the money directly to your home without the interference of customs .
  we have a Huge quantity ready in stock.

  We use latest technology to produce our notes so that it looks 100% identical to
  the real note. This thus implies all security features present in the real notes
  are present in the note we make. Our team is made up of Quality IT technicians from
  North Korea, USA, Russia, India and China. We offer high quality NOTES for all currencies.

  TO FIND OUT IF YOU CAN BUY FROM ME OR NOT ALL YOU NEED TO DO IS CONTACT ME FIRST, I CAN GUARANTEE
  YOU THAT YOU WILL BE SHOCKED WITH MY SERVICE.

  FACE TO FACE DEALS ALSO AVAILABLE TO THOSE WHO ARE SKEPTICAL SO YOU CAN BUY FACE TO FACE AND ALSO
  GET TO TEST SAMPLES FIRST BEFORE YOU PLACE AN ORDER. CONTACT ME WITH CONFIDENT AND FIND OUT THE MAGIC
  IN COUNTERFEIT AND DOCUMENTS WORLD

  !!! CONTACT FOR MORE DETAILS!!!

  Email-: qualitybills-documents@hotmail.com
  Skype Name:Ranko322
  Wickr: Ranko322
  Telegram: @Ranko322
  WhatsApp: +639950791362  Feel free to ask questions before placing your order, I AM HERE TO HELP 100%

  SERIOUS INQUIRIES ONLY PLEASE

Parašykite komentarą