Priimtas PFAS medžiagų gaisro gesinimo putose apribojimas
2025 m. balandžio 29 d. REACH komiteto posėdyje Valstybės narės balsų dauguma pritarė Europos Komisijos pasiūlymui dėl PFAS (perfluoralkilintos ir polifluoralkilintos medžiagos) medžiagų gaisro gesinimo putose apribojimo. Priimtas apribojimas įsigalios dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos (ES) oficialiajame leidinyje. Apribojimas bus taikomas tiesiogiai visose Valstybės narėse. Paskaičiuota, kad įsigaliojus apribojimui per 30 metų bus išvengta apie 13 200 tonų PFAS teršalų patekimo į aplinką.
PFAS yra tūkstančių sintetinių cheminių medžiagų šeima, plačiai naudojama ES, įskaitant ir gaisro gesinimo putose. PFAS medžiagos yra labai patvarios, todėl patekusios į aplinką jos nėra skaidomos, ir mobilios, todėl yra lengvai pernešamos aplinkoje ir gali atsidurti toli nuo jų išskyrimo šaltinio. Dėl šių savybių pastebimas požeminio vandens, paviršinio vandens ir dirvožemio užteršimas PFAS medžiagomis. Atsižvelgiant į PFAS medžiagų patvarumą ir nuolat didėjantį kaupimąsi, būtina tinkamai kontroliuoti šių medžiagų keliamą riziką ES mastu.
Apribojimu bus draudžiama tiekti rinkai ir naudoti gaisro gesinimo putas, kuriose suminė PFAS medžiagų koncentracija yra ≥ 1 mg/l. Šio draudimo taikymui nustatyti tam tikri tiekimo rinkai ir naudojimo pereinamieji laikotarpiai, kad pramonei ir gaisro gesinimo putų naudotojams būtų suteikiamas pakankamas laikas prisitaikyti ir įgyvendinti techninius gaisro gesinimo sistemų pakeitimus, pritaikant jas fluoro neturinčiomis alternatyviomis. Naudotojams ir tiekėjams, kuriems bus taikomi 5 ir 10 metų pereinamieji laikotarpiai, nustatyti gaisro gesinimo putų ženklinimo ir rizikos valdymo priemonių reikalavimai.
Aplinkos apsaugos agentūra, atsižvelgdama į apribojimo aktualumą ir galimą poveikį Lietuvos institucijoms bei pramonei, organizavo du susitikimus su suinteresuotomis institucijomis ir pramonės atstovais. Susitikimų metu buvo aptariamos apribojime nustatytos sąlygos, suderinti Europos Komisijai teikti pasiūlymai dėl apribojimo tobulinimo ir bendra Lietuvos pozicija.
REACH – Europos Sąjungos reglamentas, kuris reglamentuoja cheminių medžiagų registraciją, vertinimą, autorizaciją ir apribojimą.
Aplinkos apsaugos agentūros informacija
Komentarai
Komentarų nėra