Nuotraukos autorius: tavovaikas.lt nuotr.

Tai - ne socialinės atskirties liga. Užsikrėsti gali visi


Jeigu sveikatos specialistai surašytų visas iš žmonių išgirstas utėlėtumo atsiradimo, gydymo ir prevencijos priemones bei metodus, tai pavyktų surinkti ne vieną top dešimtuką ar dvidešimtuką. Tenka tik apgailestauti, kad ne taip retai, o greičiau reguliariai, visuomenės sveikatos specialistams dar ir šiandien tenka sklaidyti mitus, kad galvinės utėlės išlenda iš odos, kai nusilpsta žmogaus imunitetas, atsiranda „nuo nervų“ ar užkrenta ant galvos nuo medžių.
Mitas ir tai, kad utėlės išnyko. Neišnyko ir net neketina to daryti. Utėlėtumo problema aktuali, tačiau labai dažnai susiduriama su šio fakto neigimu, slėpimu ar net nežinojimu.
Labiausiai „pažįstamos“ - galvinės
Pirma vadovėlinė tiesa yra aiški ir konkreti. Pedikuliozė (utėlėtumas) – tai užsikrėtimas utėlėmis. Yra trys utėlių rūšys: galvinė utėlė (Pediculus humanus capitis), parazituojanti žmogaus galvos plaukuose, drabužinė utėlė (Pediculus humanus corporis), prazituojanti žmogaus drabužiuose, (Phtyrius pubis), parazituojanti gaktos srities (intensyvaus užsikrėtimo atveju – ir kitose plaukuotose kūno vietose) plaukuose. Dažniausiai problemų, pykčių, ypač sukelia galvinės utėlės, kurios neretai tarp žmonių laikomos gėdinga apsileidimo, nešvaros liga. Tai nėra tiesa. Utėlėmis užsikrečia įvairų gyvenimo būdą
Antra vadovėlinė tiesa taip pat trumpa ir aiški: visų rūšių utėlės maitinasi žmogaus krauju, sudeda kiaušinius (glindas), kuriuos priklijuoja prie plauko arti odos.
Nešokinėja
Trečia ir ketvirta žinios turėtų būti dar aiškesnės, tačiau, deja, bet jos sukelia daugiausia mitų tarp žmonių. Utėlės nešokinėja, neskraido, bet greitai šliaužioja. Utėlėmis užsikrečiama ilgalaikio tiesioginio sąlyčio su utėlėtais žmonėmis metu. Užsikrėtimai galvinėmis utėlėmis dažniausiai nustatomi vaikų kolektyvuose (vaikų darželiuose, mokyklose, globos įstaigose ar stovyklose).
Užsikrečiama besikeičiant drabužiais, patalyne, šukomis, šepečiais, naudojantis bendra lova, rankšluosčiais, pagalves, kai utėlė gali patekti nuo vieno asmens galvos į kito asmens galvą. Galvinės utėlės dažniausiai plinta tiesioginiu būdu iš galvos į galvą, esant artimam sąlyčiui arba per šukas, plaukų šepečius, kitus plaukų priežiūros reikmenis, keičiantis galvos apdangalais bei juos laikant kartu.
Dažniausias indikatorius - glindos
Ūmaus užsikrėtimo metu dažnai aptinkama ir gyvų utėlių, ir glindų, stipriai prilipusių prie plauko, nusikasymo žymių. Nors žmogus gali jausti niežėjimą, kurį gali sukelti alerginė reakcija į įkandimus ar kutenimo jausmą, pojūtį, kad „kažkas laksto po galvą“, tačiau pagrindinis kriterijus - utėlių ir glindų aptikimas. Pateikiant pavyzdį apie glindos dydį ir išvaizdą dažnai minima sezamo sėkla, tačiau, praktika rodo, kad tėvai, ypač jauni tėvai, niekada nesusidūrę su šia liga, ilgai neatpažįsta glindų ir susirgimas diagnozuojamas gana vėlai. Interneto platybėse gausu ir nuotraukų, ir video vaizdų, kurie praverstų, norint geriau pažinti šią gyvybės formą.
Išgydoma
Gydymas būtinas, jis nėra sudėtingas, greičiau jį reikalauja nuoseklumo. Naikinti ir iššukuoti. Toks esminis principas. Pedikuliocidų – utėles naikinančių priemonių yra šampūnų, losjonų, kremų ar skysčių pavidalu. Juos naudojant būtina laikytis visų nurodymų, esančių produkto etiketėje. Dažnai pasitaiko, kad nesilaikoma produkto naudojimo rekomendacijų, todėl gydymas būna neefektyvus.
Gydantis reikalinga įsigyti tankias, geriausiai specialias, šukas, kurios nuo plauko pašalina negyvybingas glindas. Nuoseklus iššukavimas, išskirsčius plaukus į smulkias sruogas - būtinas.
Užsikrėsti gali visi
Labai klaidu manyti, jog galvinėmis utėlėmis užsikrečia tik socialinės atskirties, nepritekliuje ar asmens higienos stokos sąlygomis gyvenantieji. Jokiu būdu. Utėlėmis gali užsikrėsti visi. Utėlė - gyvis, kurios pagrindinis tikslas - pasimaitinti, todėl įkąsti žmogui ir daugintis - lipdyti prie plaukų glindas (patelė per tris- keturias savaites gali sudėti 50-150 kiaušinių (glindų)) ir jai tikrai nėra svarbu, kieno tai galva.
Efektyviausias būdas pedikuliozę laiku pastebėti ir užkirsti kelią ligos plitimui - reguliarus galvos plaukų tikrinimas. Reguliariai plaunant ir šukuojant plaukus tai pastebėti yra kur kas paprasčiau, todėl pilnavertė ir tinkama asmens higiena nėra paskutinėje vietoje, siekiant kontroliuoti ir išvengti tokių ligų, kaip pedikuliozė.

Tekste naudota Užkrečiamų ligų ir AIDS centro informacija

Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą