DABARCINĖS PASAKOS: pasakų dzūkiška tarme su karpinių paroda

Simno kultūros centre esančioje bibliotekoje eksponuojama Vitos Jasienės karpinių naudotų Ievos Anelauskaitės-Motiejauskės dzūkiška tarme parašytos pasakų knygelės, iliustracijoms paroda.

Projekto kuratorė Lietuvos tautodailininkų sąjungos Dzūkijos skyriaus vadovė Modesta Tarasauskienė pasakoja, jog mintis išleisti  iliustracijomis kilo, siekiant populiarinti vieną iš liaudies meno žanrų.

„Šiuolaikiniame gyvenime lietuvių tautodailės kūriniai ir gaminiai tampa vis labiau nišiniai, parodiniai ir traukiasi net iš kasdieninio vartojimo, t. y. buities. Vykstam šiam procesui, nyksta dalis lietuvių kultūros ir tautos autentiškumas, tautodailės vartotojas sensta. Šią neigiamą tendenciją galima sustabdyti ir tikėtina atsukti atgal, surandant naujas ir įtraukias tautodailės pateikimo formas, skirtas jaunesnei auditorijai - pavyzdžiui, vaikams ir jų tėveliams”, – teigė M. Tarasauskienė.

Knygelei išleisti buvo suburta trijų Dzūkijoje gyvenančių ir kuriančių moterų, užauginusių ar tebeauginančių vaikus, komanda.

Karpinius iliustracijoms sukūrė tautodailininkė Vita Jasienė, šiuo menu užsiimanti jau daugiau kaip 30 metų. Jos darbai stebina išmone, detalių kruopštumu ir gali papasakoti ištisas istorijas. Parodoje pristatomi įvairaus dydžio ir tematikos karpiniai. Dalis jų panaudoti pasakoms iliustruoti.

Eksponuojami ir knygelėje nenaudoti, labai šiuolaikiški, jaunatviški darbai, pavyzdžiui, karpinių ciklas „Mano sodas”, kurį sudaro penki didelio formato 720x740 karpiniai: „Citrinos”, „Slyvos”, „Apelsinai”, „Ananasai” ir „Pipirai”. Pasirinkta spalvų įvairovė, džiuginanti ar stebinanti žiūrovo akį.

„Visada norėjosi į karpinius pažvelgti kitaip, daugiau filosofiškai, netradiciškai, norėjosi daugiau spalvų ir atspalvių. Šiuolaikiškame amžiuje viskas keičiasi ir ši paroda kartu su knygelės pristatymu tą puikiai atspindi – karpiniai, atlikti tradicine technika, knygelėje nušvito spalvomis“, – pasakoja V. Jasienė.

Knygelės dizainą sukūrė Banga Vaicekauskienė, grafikos dizainerė, priešmokyklinio amžiaus dukrelės mama ir tautodailininkė, dėl šios savo profesinės ir asmeninės patirties puikiai suvaldžiusi ir suderinusi duoklę tradicijoms su žaismingumu, reikalingu leidinyje vaikams.

Vis tik visų svarbiausia, kad knygelė būtų patraukli vaikams ir skaitoma bei vartoma dėl pasakų turinio ne kartą – taip, kaip daro vaikai.

Pasakų autorė Ieva Aneliauskaitė-Motiejauskė, kuriai ši knygelė yra ketvirtoji, prisipažįsta, jog šis projektas tapo iššūkiu kūrybiškumui: per trumpą laiką (faktiškai, per 2 mėnesius) turėjusi sukurti puokštę istorijų, atitinkančių keletą kriterijų. Jos turėjo būti parašytos dzūkiškai, su šiuolaikiniais / dabarciniais elementais, atitikti pasakos žanrą bei tikslinės auditorijos amžių.

„Tai reiškė, jog turiu pilnai pasinerti į dzūkavimą, sukurti daugybę personažų, sugalvoti siužetus. Pati sau iškėliau papildomą iššūkį – norėjau, kad pasakos būtų linksmos”, – pasakoja Ieva. „Jeigu būčiau rašiusi žiūrėdama vien tų atitikimų, būtų buvę sunku. Teko įjungti intuityvų rašymą, pasitelkti savo pačios vaikus, kurie atitinka tikslinę grupę ir eiti į gamtą. Ten, o gal ir savyje, sutikau personažus, o sukurti jų nuotykiams tiesiog paleidau vaizduotę. Šio rašymo patirtis nuostabi. Ji praturtino kryptingu bendradarbiavimu, dzūkų tarmės atradimais. Rašydama gavau didžiausią dovana - supratau, jog galiu užrašyti vaikams pasakas, jeigu tik leidžiu joms į mane ateiti“.

Pasakų rašymas dzūkiška tarme – iššūkis, kurio imtųsi nedaugelis, nors pastaraisiais metais tarmės labai išpopuliarėjo. Egzistuoja daugybė niuansų, tas pats žodis gali kiek skirtis apie Seirijus ir Varėną. Kad knygelė galėtų išvysti dienos šviesą, projekto autorių ir kūrėjų komanda dėkoja tarmės konsultantei etnomuzikologei Daliai Mockevičienei, lietuvių kalbos specialistei mokytojai Zinai Bražinskienei ir pirmiesiems pasakų skaitytojams bei klausytojams - savo vaikams bei mamoms.

Paroda dar bus eksponuojama Varėnoje, Lazdijuose, Druskininkuose, o knygelė išdalijama šių miestų bei rajonų pradinėse mokyklose. Projektą finansavus Lietuvos Kultūros tarybai, mokymo įstaigas pasieks 1300 knygelės egzempliorių. Knygelę taip pat galima įsigyti Alytuje esančiame meno salone „Dzyvai“.

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Dzūkijos skyriaus informacija

Komentarai

Komentarų nėra

Parašykite komentarą